Плодовете винаги са се възприемали като здравословни, но сред тях има и такива, които имат неблагоприятно въздействие върху диабетиците.
Има много храни, които диабетиците е нужно да избягват. Често срещан въпрос при хората, страдащи от диабет 2/1, е: От кои плодове те трябва да се откажат?
Манго, ананаси, портокали, череши и сушени плодове са строго забранени при диабет. Всички те имат високо съдържание на въглехидрати, което директно повишава нивата на кръвната захар.
Плодовият сок също трябва да се избягва при хора, страдащи от захарен диабет.
Манго
Мангото наистина е много вкусно, но в него има много високо съдържание на захар. Поради тази причина то се нарежда сред забранените плодове при диабет.
Мангото съдържа и голямо количество въглехидрати. При разграждането си в организма въглехидратите се превръщат в глюкоза. При хората с диабет това ще доведе до опасно повишаване на нивата на кръвната захар.
Само в едно манго има 46 гр. захар и 50 гр. въглехидрати.
Ананас
Ананасът също комбинира високо съдържание на захар и въглехидрати, което със сигурност чувствително ще увеличи нивата на кръвната захар.
В цял ананас се съдържат близо 120 гр. въглехидрати. Ананасите, които се предлагат в консерва съдържат до 51 гр. въглехидрати.
Портокали
В един среден по големина портокал има около 16 гр. въглехидрати, от които около 9 гр. са захар.
Цитрусовият плод съдържа и около 3 гр. фибри. За разлика от останалите въглехидрати, фибрите не повишават кръвната захар. Така че, когато извадите тези 3 гр. фибри от 16 гр. въглехидрати, портокалът остава с около 13 гр. въглехидрати, повишаващи кръвната захар.
Това означава, че колкото по-голям е портокалът – толкова по-голям е приемът на въглехидрати, което води до повишена кръвна захар.
Череши
Черешите са друг сладък плод, който съдържа много захар и въглехидрати и трябва да се избягва от пациентите с диабет.
Има два вида череши – сладки череши и кисели череши (вишни). Черешите и вишните могат да имат различно въздействие върху кръвната захар.
Вишните имат по-малко въглехидрати в сравнение с черешите. Една чаша вишни осигурява около 19 гр. въглехидрати – което се равнява на около 5 чаени лъжички захар.
Една чаша сладки череши, от друга страна, съдържа около 25 гр. въглехидрати. Това се равнява на над 6 чаени лъжички захар.
Прочетете още: 5 вредни храни при диабет
Сушени плодове
Плодовете са чудесен източник на редица важни витамини и минерали, включително витамин С и калий.
Когато плодовете се сушат, процесът води до загуба на вода, което от своя страна провокира още по-високи концентрации на тези хранителни вещества.
За съжаление, съдържанието на захар в сушените плодове също става по-концентрирано.
За сравнение, 150 гр. грозде съдържа 27,3 гр. въглехидрати, докато 150 гр. стафиди (сушено грозде) съдържа 115 гр. въглехидрати.
Следователно, стафидите съдържат над четири пъти повече въглехидрати, отколкото гроздето. А някои други видове сушени плодове са дори с по-високо съдържание на въглехидрати, отколкото пресните плодове, от които са получени.
Ако имате диабет, не е нужно да се отказвате напълно от плодовете. Придържането към плодове с ниско съдържание на захар – например ябълки, може да донесе ползи за здравето, като същевременно поддържа кръвната ви захар в безопасния диапазон.
Сушените плодове има по-концентрирано съдържание на захар от пресните плодове. Ако сте диабетик, избягвайте сушени плодове. Избирайте плодове с ниско съдържание на захар за оптимален контрол на кръвната захар.
Плодов сок
Плодовият сок е здравословна напитка, но въздействието му върху нивото на кръвната захар е изключително голямо. Поради тази причина той трябва да се избягва от хора, страдащи от захарен диабет.
Подобно на подсладените със захар напитки, плодовият сок съдържа голямо количество фруктоза. Фруктозата стимулира инсулиновата резистентност – състояние, при което клетките не разпознават добре инсулина.
Чудесна алтернатива на плодовия сок е вода с изтискан лимонов сок в нея. Тя съдържа по-малко от 1 гр. въглехидрати и на практика е без калории.
Плодовите сокове съдържат съдържат количество захар, колкото и газираните напитки. Високото съдържание на фруктоза в тях може да влоши инсулиновата резистентност, да спомогне наддаването на тегло и да увеличи риска от сърдечни заболявания.
Избягването на храни, които повишават нивото на кръвната ви захар и стимулират инсулиновата резистентност, може да ви помогне да бъдете здрави и да намалите риска от бъдещи усложнения при диабет.
Прочетете още: Диета при захарен диабет тип 2
Изследване за диабет
При захарният диабет е нарушено усвояването на глюкозата от организма.
Правилното лекуване на диабет е изключително важно. Диабетът е сериозно заболяване, което поразява сърцето и кръвоносните съдове, бъбреците, нервната система и главния мозък, зрението и обонянието.
Можете да се изследвате за диабет в Медицински център „Орто Пункт“. Изследванията, които се провеждат в центъра са следните:
- кръвни тестове – пълна кръвна картина, кръвна захар, инсулин;
- електрокардиограма;
- изследване на урина, протеин, глюкоза;
- оценка на индекс на телесна маса;
- измерване на артериално налягане.
Въз основа на получените резултати от изследванията, лекар за диабет от МЦ „Орто Пункт“ ще ви назначи необходимото медикаментозно лечение и подходящ хранителен режим.
Диабетът променя ежедневието на всеки човек, заболял от него. Подходящото лечение на болестта ще помогне да подобряване на качеството на живот на диабетика.
Прочетете още:
Възможно ли е с промяна в начина на живот да подобрим здравни проблеми?
Как да се храним през лятото, за да поддържаме нормална кръвна захар?