Сърдечно-съдови заболявания са група болести, които засягат сърцето и кръвоносните съдове (артерии и вени), и обхващат всички заболявания на сърдечно-съдовата система.
Болести на сърдечно-съдовата система са съдовите болести на мозъка и бъбреците, сърдечните болести и периферните артериални болести. Причините за сърдечно-съдовите заболявания са различни. Най-честите причини за тези сериозни заболявания са артериалната хипертония и атеросклерозата.
Голяма част от заболяванията се дължат и на семейната обремененост. Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смърт в целия свят. Коронарната артериална болест, периферната артериална болест и инсултът включват атеросклероза.
Тя може да бъде причинена от тютюнопушене, диабет, високо кръвно налягане и висок холестерол. Друга съществена причина, която може да доведе до атеросклероза са затлъстяването, недостатъчна физическа активност, нездравословно хранене и прекомерна употреба на алкохол.
Според проучванията около 90% от сърдечно-съдовите заболявания са предотвратими при ранно диагностициране на здравословните проблеми и вземане на навременни мерки.
Направете профилактичните си изследвания при добър кардиолог в София, за да се радвате на здраво сърце и намалите риска от сърдечно-съдови заболявания.
Повечето такива заболявания засягат хората в по-напреднала възраст, но напоследък все повече млади хора страдат от сърдечни проблеми.
Сред най-разпространените сърдечни заболявания се нареждат сърдечната недостатъчност, исхемична болест на сърцето, инфаркт и инсулт.
Основни видове сърдечно-съдови заболявания
- Аритмия – изразява се в силно нарушение, понижаване или повишаване на сърдечния ритъм
- Тахикардия – увеличен ритъм на свиването на сърцето
- Атеросклероза – характеризира се с мастни образувания т.н. плаки по вътрешността на артериите, което води до удебеляване и втвърдяване на стените на артериите.
- Инсулт – нарушение на кръвообращението на мозъка, което води до увреждане на мозъчната функция
- ИБС – запушване или стеснение на коронарните артерии в резултат на което се получава увреждане на сърдечния мускул поради недостатъчен приток на кислород
- Инфаркт на миокарда – внезапна промяна на сърдечната дейност, вследствие на загиването на части от сърдечния мускул, поради недостатъчен приток на кръв
- Перикардит ( перикард) – възпалително заболяване на обвивката на сърцето
- Сърдечна недостатъчност – поради понижен сърдечен дебит, сърдечният мускул е неспособен да изтласква необходимото количество кръв за организма
- Кардиомиопатия – характеризира се с уголемяване на междукамерната преграда и със слабо изразено уголемяване на стената на лявата преграда
Прочети още: Защо е важна профилактиката на сърцето
Различните видове сърдечни болести могат да изразяват различни симптоми
При съмнение за сърдечен проблем, потърсете съвет от добър кардиолог, за да намалите риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
При подобни симптоми, не отлагайте консултацията с кардиолог:
- задъхване
- гадене
- затруднен говор
- стягане на гърдите
- световъртеж
- умора
- неравномерен пулс
- повръщане
- студени крайници
Освен хипертонията и хиперхолестеролемията други рискови фактори, които са причина за сърдечно-съдови заболявания са стреса, затлъстяването, диабет тип 2, увеличен прием на кофеин, възраст, пол, безпокойство и др.
Здравословно тегло – здраво сърце
Поддържането на оптимално тегло, избягване на стреса, въздържане приема на кафе, алкохол и тютюнопушене, ще помогне да намалите риска от сърдечно-съдови заболявания и ще се радвате на здраво сърце.
Бъдете внимателни, защото прекомерната употреба на кофеин може да доведе до нервност, лошо настроение, увеличаване на телесното тегло, проблеми със сърцето, и риск от диабет.
Спортът е здраве, спортувайте редовно. Увеличете физическата си активност, стремете се да спортувате поне 30 мин. дневно.
Изберете спорт който ви доставя най-голямо удоволствие, експериментирайте, пробвайте с различни видове спорт, но не се отказвайте да спортувате, движете се редовно.
Опитайте с колоездене, йога, пилатес, плуване, бягане, ходене, баскетбол, планинарство и др. Тютюнопушенето е един от основните причинители на сърдечно-съдови заболявания и тяхната употреба значително повишават риска от редица хронични заболявания, сърдечно-съдови, хипертония, очни заболявания и др.
Прекалената консумация на алкохол влияе негативно върху всеки един телесен орган и може да доведе до сериозни здравословни проблеми.
Честата консумация на алкохол повишава риска от развитие на чернодробни заболявания, сърдечно-съдови заболявания, панкреатит и др.
Защо трябва да се пие вода
Приемът на оптимално количество вода регулира кръвното налягане, подобрява мозъчната функция, регулира телесната температура, понижава риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания и затлъстяването.
Ако имате сърдечни проблеми, запишете час за консултация при добър кардиолог в София, не отлагайте, здравето на вашето сърце зависи от Вас.
За да се радвате на крепко здраве и силно сърце, хранете се здравословно, поддържайте оптимално тегло, избягвайте стреса, спортувайте и консумирайте вода, поне по 8 чаши вода дневно, защото водата съставлява около 60% от човешкото тяло.
Човешкото тяло губи вода непрестанно чрез процесите на уриниране, изпотяване, и изгубеното количество трябва да бъде възстановявано ежедневно.
Най-полезните храни за сърдечно-съдови заболявания
Колкото по-рано започнем да се грижим за сърцето си, толкова по-добре.
Храни, които намаляват риска от сърдечен инфаркт и подобряват работата на сърцето:
- Риба – сьомга, херинга, скумрия, всички те намаляват риска от атеросклероза, аритмия и др.
С рибното меню можем да си осигурим много витамини, минерали, омега -3 и омега -6 мастни киселини.
- Ядки – съдържат протеинови фибри, които са изключително полезни за сърцето.
Витамин Е в ядките намалява нивата на лошия холестерол
- Горски плодове – съдържат фибри, калий, антиоксиданти.
Богати са на витамин С, имат малко калории и ниско съдържание на захари
- Ябълки и круши – богати на фибри и изключително полезни за работата на сърцето
Прочетете още за: Сърдечна недостатъчност, колко пъти на преглед при кардиолог
Начин за хранене и профилактика при сърдечно-съдови заболявания: съвети от диетолог Йоана Лада
Препоръчителни кръвни изследвания за сърце
Погрижете се навреме за сърцето си!
Обадете се за консултация и преглед при д-р Камен Каменов!
Ще получите изключително квалифицирана помощ!
Д-р Камен Каменов е сред най-добрите кардиолози с над 20 години опит!