Понятието „инсулинова резистентност“ означава, че клетките и тъканите на тялото не възприемат ефектите на инсулина и усвояването на глюкозата в организма е недостатъчно.
Състоянието на инсулинова резистентност най-често се предшества от генетична предразположеност, затлъстяване с отлагане на мазнини по корема и артериална хипертония.
Инсулинът е един от основните хормони, които регулират обмяната на веществата и осигуряват енергия на клетките. Той се произвежда в панкреаса и контролира нивата на кръвната захар.
Прекомерният прием на въглехидрати увеличава производството на инсулин като защитна реакция на организма за осигуряване на нормални нива на кръвната захар.
Когато в организма има по-голямо количество инсулин от необходимото, клетките губят своята чувствителност към него и притокът на глюкоза в тях се нарушава.
За да подпомогне проникването на глюкозата в тъканите, панкреасът поддържа високо ниво на инсулин, като по този начин блокира разграждането на мастната тъкан и способства задържането на течности, хипертонията и атеросклерозата.
Ненавременното изследване за инсулинова резистентност и последващо лечение най-често води до развитието на захарен диабет тип 2.
Инсулиновата резистентност – предупреждение за захарен диабет тип 2
Според съвременните медицински схващания инсулиновата резистентност предхожда дългосрочно развитието на преддиабет и захарен диабет тип 2.
При инсулинова резистентност мускулните клетки, мастната тъкан и чернодробните клетки не реагират правилно на инсулина и не могат лесно да абсорбират глюкозата от кръвта. Тялото се нуждае от повече инсулин, така че панкреасът започва да работи в повишен режим.
Инсулиновата резистентност обикновено не проявява забележими симптоми. Основният лабораторен признак за инсулинова резистентност е повишаване на глюкозата в кръвта и нивата на инсулин.
Изследване за инсулинова резистентност, както и изследване за диабет можете да си направите в Медицински център „Орто Пункт“.
Хранене при инсулинова резистентност
Основният принцип на хранене при инсулинова резистентност е минимум бързи въглехидрати и животински мазнини. Подбирайте храни с ниско съдържание на калории и нисък гликемичен индекс.
Тъй като животинските продукти са богати на мазнини, те трябва да заемат не повече от една трета от дневната ви диета.
При инсулинова резистентност е необходимо да се консумират натурални храни, богати на протеини и витамини.
Прочетете още: Какви лабораторни изследвания се правят за диабет?
Как да се подготвим за изследване за инсулинова резистентност?
- Не приемайте храна 8-12 часа преди изследването;
- Информирайте вашия лекар за диабет относно това какви лекарства вземате;
- Елиминирайте физическия и емоционалния стрес;
- Не пушете 30 минути преди изследването за инсулинова резистентност.
Изследване за инсулинова резистентност с орален глюкозотолерантен тест
При оралния глюкозотолерантен тест пациентът дава кръв на гладно, след което изпива концентриран разтвор на глюкоза и след 2 часа прави повторно изследване за инсулинова резистентност.
Глюкозотолерантният тест измерва нивата на глюкоза, инсулин и С-пептид – протеин, с който инсулинът е свързан.
Къде да си направя изследване за диабет и инсулинова резистентност?
В Медицински център „Орто Пункт“ на д-р Камен Каменов можете да си направите изследване за инсулинова резистентност.
Въз основа на получените стойности за инсулинова резистентност лекарят за диабет може да прецени дали е необходимо последващо лечение за диабет.
В МЦ „Орто Пункт“ ще получите професионално отношение и помощ от висококвалифицирани специалисти.
Направете си изследване за инсулинова резистентност и предотвратете своевременно развитието на захарен диабет тип 2. Обърнете се за помощ към д-р Камен Каменов и неговия екип!
Прочетете още: