Понеделник-петък, 08:00 - 17:00

София ж.к.Зона Б-18 бл.11 вх.1 ет.1 ап.4

Вие се намирате на » Начало » Блогът за здраве на д-р Каменов » Тест за Остеопороза

Тест за Остеопороза

За много хора „остепороза“ представлява страшна дума. Други нямат представа какво точно означава тя. Трябва ли наистина да се боим от остеопорозата? И защо тя е известна като „тихата“ болест?

С какво е най-опасна остеопорозата?

Главното при остеопорозата е високият риск от фрактури. За съжаление, признаци за заболяването няма – оттук и названието „тиха“ болест. За развитието на остеопороза в човешкия организъм няма изразени никакви характерни симптоми.

На практика, пациентът се диагностицира с остеопороза едва тогава, когато е налице счупване, без да има някаква основателна причина за това. Костите просто са станали чупливи и при най-малко напрежение – дори кихане, възниква фрактура.

Остеопорозата е особено опасна за хора в напреднала възраст. От фрактура на шийката на бедрената кост или гръбначния стълб възрастният човек може въобще да не успее да се възстанови. 

Факт е, че при жените рискът от развитие на остеопороза е много по-голям, отколкото при мъжете. Причина за това е настъпването на менопаузата – при нея се наблюдава рязко понижаване на женските полови хормони – естрогените. При мъжете над 70 години рискът от остеопороза също е доста голям.

Разликата в ръста – симптом за остеопороза

Разликата в ръста с 4 сантиметра е доста силен аргумент при диагностицирането на остеопорозата.

Ако в клиника пристигне пациент със счупване, който на въпрос на специалист за остеопороза колко е висок отвърне например 170 см, а при измерване на ръста се окаже, че е висок 165 см, това е много силен сигнал за развитието на „тихата“ болест.  

Разликата в ръста се дължи на т. нар. компресионни фрактури на прешлените на гръбначния стълб. При установяне на такава разлика е необходимо да се направи допълнително изследване за остеопороза – рентгенография на гръбначния стълб.

Прочетете още: Какво е остеопороза и как се лекува?

Изследване за остеопороза

Денситометрията представлява рентгеново изследване за остеопороза, което оценява плътността на костната тъкан.

В Медицински център „Орто Пункт“ можете да си направите тест за остеопороза на апарат от ново поколение, който се отличава с високо качество и предоставя изключително точни резултати. Цената на теста е 100 лв.

В никакъв случай не предпочитайте места, в които тест за остеопороза се прави на много по-ниска цена – 30 лв. Апаратите, на които се извършва изследването са стари – на поне 25 години, и съответно резултатите от тях са неточни и крайно ненадежни за правилното диагностициране на болестта.

Профилактика на остеопорозата

Профилактиката на остеопорозата трябва да започне още в млада възраст. Хората на 20 до 30-годишна възраст имат възможност да се сдобият с максимална плътност на костната тъкан.

Това се постига посредством приема на достатъчно количество калций – чрез млечни продукти, зеленчуци, бадеми. Смята се, че приемът на три млечни продукта на ден, осигурява необходимото количество калций, от което костите ни се нуждаят.

Калцият е жизненоважен за човешкия организъм. Когато е налице недостатъчен прием на този ценен елемент посредством хранителни продукти или лекарствени препарати, тогава организмът започва да си го набавя като го взема от костите – „складове“ на калций. Развива се остеопороза.

Не по-малко важен за предотвратяването на остеопорозата е достатъчният прием на витамин D – богат източник на този изключително ценен витамин е слънчевата светлина.

Третото място в профилактиката на остеопорозата е отредено на физическото натоварване – различните видове упражнения или просто ходенето спомагат за увеличаване на плътността на костната тъкан.  

Физическата активност е особено мощен фактор за профилактика на остеопороза при хората в напреднала възраст.

Прочетете още: Каква гимнастика трябва да правя за остеопороза?

Комплексно лечение на остеопороза

Още при провеждането на изследване всеки добър лекар за остеопороза трябва да разбере нещо от съществено значение – има ли пациентът нужда от лечение за остеопороза или не?

Отчитат се възрастта на пациента, теглото, ръста, получавал ли е фрактури пациентът, както и имали ли са такива внезапни фрактури неговите родители.

Лечението на остеопорозата е дългосрочен процес. Провежда се цял комплекс от необходими мерки – диетата се коригира, предписват се специални лекарства и физиотерапия.

Основните задачи, които лекарят трябва да реши са: как да коригира метаболизма на калция, как да премахне болката, как да увеличи костната плътност и да предотврати усложнения от развитието на остеопороза.

Прочетете още: Измерване на костна плътност в София: превенция на остеопороза

Всеки лекар за остеопороза ще ви консултира, че е необходимо да се откажете от алкохола, кофеина и пушенето, за да се преборите с остеопорозата. Не забравяйте да ядете храни, богати на калций. Препоръчителен дневен прием на калций:

  • деца под 18 години – 1200 mg;
  • жени във фертилна възраст – 800 mg;
  • мъже – 800 mg;
  • жени по време на менопауза – 1500 mg.

Освен калций се нуждаете от фосфор (800-1000 mg на ден), магнезий (400 до 800 mg), мед (3 mg), витамин D, витамини от група B, A, C, K, фолиева киселина.

Трябва да се храните често, 4 пъти на ден, на малки или средни порции. Важно е да се храните по едно и също време. За по-добро усвояване на калция от храната са необходими умерени упражнения.

За профилактика и лечение се обърнете към специалистите на Медицински център “Орто Пункт”. От тях ще получите професионални грижи и успешно лечение в борбата с остеопорозата.

Споделяне:

Още статии