Понеделник-петък, 08:00 - 17:00

София ж.к.Зона Б-18 бл.11 вх.1 ет.1 ап.4

Вие се намирате на » Начало » Блогът за здраве на д-р Каменов » Сърдечна недостатъчност: колко пъти на преглед при кардиолог

Сърдечна недостатъчност: колко пъти на преглед при кардиолог

Сърдечна недостатъчност: колко пъти на преглед при кардиолог

Сърдечната недостатъчност е заболяване, което се нуждае от лечение до края на живота. Представлява състояние, при което сърцето не може да изпомпва необходимото количество кръв към тялото за задоволяване на метаболитните нужди на тъканите.

Заболяването може да засегне лица от всички възрастови групи, но с напредване на възрастта честотата му нараства драстично.

Понеже сърцето разпределя кръвта в тялото и когато кръвният поток стане недостатъчен, тялото, мускулите и основните жизненоважни органи, не получават достатъчен приток на кръв.

Те се изморяват при усилие и недостигът на кислород води до задъхване. Чрез навременно лечение на сърдечно-съдовите рискови фактори, като диабета и хипертонията ще се предпазим от сърдечни усложнения.

Рискът за общата популация от сърдечна недостатъчност е около 2%, за лица над 65 год. рискът се увеличава, и над 70 год. над 10%, което зависи от много други фактори.

Нарастването на възрастта, рисковите фактори и подлежащите заболявания могат да провокират развитието на състоянието, като хипертония, затлъстяване, диабет и други.

В групата на подлежащите заболявания, подпомагащи появата, развитието и прогресията на сърдечна недостатъчност, също влизат висок холестерол,болести на щитовидната жлеза, инфекции и други.

Честотата на заболяването според пола няма съществени различия в честотата на засягане между жените и мъжете.

Обикновено жените се диагностицират в по-късен етап в навлизане на менопаузата.

Заболявания – причини за сърдечна недостатъчност

Причините за възникване на сърдечна недостатъчност са различни и в много случаи се припокриват с рисковите фактори.

Заболяванията, които могат да доведат до сърдечна недостатъчност са:

  • артериална хипертония
  • перикардит
  • ритъмна патология
  • исхемична болест на сърцето
  • вродени пороци на сърцето

Много от причините, довели до това състояние могат да се контролират, като исхемична болест на сърцето и артериалната хипертония, но рядко е възможно тяхното пълно лечение.

В много случаи, въпреки провежданата терапия, рискът от развитие на сърдечна недостатъчност значително нараства. Различните форми на аритмия могат да провокират отслабване на сърдечния мускул и да предизвикат това състояние.

Възпалително заболяване на обвивката на сърцето е т.н. перикардит. Трудното диагностициране и последствията, които водят след себе си перикардитите попадат в графата на тежките и неблагоприятни сърдечни заболявания.

Според възникването те биват остри, подостри, където лечението трае с месеци, хронични ( лечението продължава с години). Причините за острия перикардит са различни.

Инфекциите, като грипен вирус или бактериални причинители ( стафилококи, гъбички , паразити и др.), могат да станат причина за остър перикардит.

При част от хроничните перикардите има пълно срастване на слоевете на перикарда след острата инфекция. Съществуват и допълнителни причини за развитие на сърдечна недостатъчност, като тахикардия, урологични проблеми, инфекции, поява на странични ефекти при прием на някои медикаменти.

Исхемичната болест на сърцето представлява стеснение или запушване на една или повече коронарни артерии, причиняващи миокардна исхемия.

Миокардната исхемия протича с пристъпи на болка или без болка зад гръдната кост. При подобни сърдечни симптоми незабавно се свържете с добър кардиолог в София за предпазване от сърдечни проблеми. Учестеният пулс и пронизващата болка на сърцето подсказват за съществуващ сърдечен проблем.

Непременно трябва да се направи преглед при кардиолог в МЦ,,Орто Пункт” в София, където доктор Камен Каменов с над 20год. опит Ви очаква!

Вродените пороци на сърцето могат да станат причини за сърдечна недостатъчност в още в ранна възраст. Също така затлъстяването и наднорменото тегло увеличават риска от вродено сърдечно заболяване.

Сърдечните проблеми са обект на усложнения на много заболявания и при съществуващ проблем е желателно да се направят кардиологични изследвания.

Дори и при най-незначителните оплаквания е добре да се направят кръвни изследвания за сърце, за да се започне лечение навреме, докато не са настъпили сърдечни усложнения.

Колко пъти на преглед при кардиолог, за да запазим сърцето си здраво?

Като спазваме профилактичните норми рисковите фактори са два основни фактора:

  • възраст и генетично предразположение
  • висок холестерол
  • висока кръвна захар

Колкото до възрастта и генетичното предразположение не можем да влияем, но можем да се стараем да работим върху другия рисков фактор свързан с холестерола и високата кръвна захар.

За да успешен контрол на сърдечните заболявания е добре два пъти в годината да се прави преглед при кардиолог.

За кардиологичните услуги  доктор Камен Каменов преглежда и по здравна каса. Водене на здравословен начин на живот с умерена двигателна активност, без стрес, отказване от употреба на алкохол и тютюнопушене, това е начина за предпазване от сърдечни проблеми.

При спазване на тези норми в съчетание с редовната профилактика ще можем да защитим сърцето си здраво.

Обадете се за консултация и преглед!

Очакваме Ви!

Прочетете повече за: Начин на хранене и профилактика при сърдечно-съдови заболявания

Лечение при диабет – какви са последствията при нелекуването му

Възможно ли е с промяна в начина на живот да подобрим здравни проблеми

Споделяне:

Още статии