Остеопорозата е хронично заболяване на скелета. Характеризира се с намаляване на костната маса на единица костен обем и нарушение на нейната микроархитектоника, което води до повишен риск от фрактури при най-минимална травма.
С възрастта структурата на костите става крехка и чуплива, настъпва деминерализация на скелета – през годините остеопорозата тихо и неусетно се прокрадва в човешкия организъм.
Ниската костна плътност е призната като важен рисков фактор, свързан с остеопорозата, точно както кръвното налягане или нивата на холестерола са признати като катализатори на сърдечно-съдовите заболявания.
Остеопороза – симптоми и признаци
За съжаление, остеопорозата е скрито заболяване, което дълго време се развива без ярки симптоми и поради това диагнозата му често се забавя.
Много често първият симптом е фрактура – едва след получаване на фрактурата пациентът отива на преглед и научава, че причината за нараняването е остеопорозата, от която страда.
Наред с това обаче, има някои симптоми, които позволяват това заболяване да се забележи и на по-ранен етап, преди появата на фрактури.
Често при болните от остеопороза се наблюдава промяна в стойката, поява на прегърбване, намаляване на ръста и ускорено разрушаване на зъбната тъкан.
Болката в костите е един от важните признаци, които ви позволяват да подозирате развитието на остеопороза. Най-често болката се появява в гръбначния стълб, бедрените кости, костите на предмишниците и китките.
Често болката се усилва при продължителна неудобна поза. При фрактура или рязко намаляване на височината на прешлените болката се локализира в гърба, между лопатките, в лумбалната област.
Симптом на недостиг на калций в кръвта може да бъде появата на конвулсивни мускулни контракции.
Усложнения при остеопороза
Основното и най-опасно усложнение при остеопорозата е фрактурата.
Най-опасните фрактури са фрактурите на прешлените и шийката на бедрената кост. Именно заради фрактурите на тазобедрената става остеопорозата е на четвърто място като причина за смърт в световен мащаб (след сърдечно-съдовите заболявания, онкологичните заболявания и захарния диабет).
Остеопорозата на гръбначния стълб води до развитие на компресионни фрактури дори и при съвсем леко натоварване (например приземяване след скок).
Важно е да се разбере, че обездвижването след фрактура на гръбначния стълб или шийката на бедрената кост в значителен брой случаи завършва с рани от залежаване, конгестивна пневмония, инфекциозни усложнения и тромбоза.
Само ранното хирургично лечение може да намали смъртността от фрактури на тазобедрената става, но за съжаление то не може да се извърши при много пациенти в напреднала възраст поради наличието на тежки съпътстващи заболявания.
Остеопорозата на гръбначния стълб изобщо не може да бъде коригирана чрез операция.
Ето защо единственото ефективно лечение на остеопороза е ранната диагностика на заболяването – това е единственият начин да се избегне развитието на фрактури.
Прочетете още: Каква гимнастика трябва да правя за остеопороза?
Какво представлява денситометрията?
Денситометрията е най-съвременния и сигурен метод на изследване за остеопороза.
Денситометрия на костите се извършва за определяне на плътността на костната тъкан; намаляването на нейната плътност показва наличието на остеопороза.
Методът позволява с абсолютна точност да се определи наличието и степента на остеопороза. Денситометрия се извършва и за наблюдение на ефективността на прилаганото лечение на остеопороза.
Рентгеновата остеоденситометрия е призната за „златен стандарт“ при диагностицирането на остеопороза. Това е ефективен, много точен и информативен метод за определяне на костната плътност.
В резултат на остеоденситометрията специалистите получават индикатор, който им позволява да определят колко тънки са костите на пациента в сравнение с костите на здрав човек.
Изследването се извършва с помощта на специалeн апарат – рентгенов остеометър. Устройството излъчва рентгенови лъчи и оценява интензивността на тяхното усвояване от костната тъкан.
Поради краткия период от време, през който се извършва сканирането, радиационното натоварване на тялото при денситометрията е значително намалено в сравнение с рентгенографията.
Въз основа на анализа, извършен от остеометъра, се идентифицират областите на костите, в които се наблюдава разрушаване на тъканите.
Денситометрията е неинвазивна процедура и не изисква специална подготовка. При нея не се използват контрастни вещества. Самото изследване отнема не повече от 15 минути.
Диагностика на остеопорозата
Само допреди няколко години диагнозата „остеопороза“ се основаваше на анамнеза, рентгенови лъчи и клинични симптоми. Тоест, диагнозата се поставяше, когато болестта вече бе в напреднал стадий.
Днес, с появата на модерни технологии, ситуацията e коренно различна. Посредством съвременно изследване за остеопороза диагнозата може да бъде поставена на най-ранен етап, когато симптомите все още липсват.
Методите за остеоденситометрия са достъпни, бързи и надеждни. Те значително опростяват диагностиката и оценката на хода на развитието на остеопорозата.
На първо място при диагностиката на остеопорозата идва измерването на костната плътност – двойно-енергийната рентгенова абсорбциометрия (DXA), което се извършва с остеометър.
Прочетете още: Остеопороза при млад човек
Изследване с остеометър
Остеоденситометрията е специален неинвазивен метод за изследване на костната тъкан, който дава възможност за точно определяне на минералната плътност както в целия скелет, така и в отделните му области.
Защо изследването с остеометър е толкова актуално? Ето някои от неговите предимства:
- ранна диагностика;
- възможност да се избегнат бъдещи фрактури;
- възможност динамично да се следят резултатите от лечението – благодарение на съвременните методи за лечение на остеопороза костната маса се увеличава чувствително.
Изследване с остеометър се препоръчва на:
- жени на възраст 65+ (независимо от други рискови фактори);
- жени в постменопауза, които са имали фрактури;
- жени, които са били подложени на хормонална терапия за дълъг период от време.
Задължително е да се прави денситометрия за:
- всички жени над 40 години и мъже над 55 години;
- пациенти с болки в гърба, с мускулни болки, със ставни заболявания;
- пациенти с рискови фактори за падания: нарушение на походката, световъртеж, мускулна слабост;
- пациенти в подготовка за дентална и ортопедична помощ (преди протезиране и имплантиране);
- жени на всяка възраст след операция за отстраняване на яйчниците; със заболявания на бъбреците, черния дроб, стомашно-чревния тракт; сърдечно-съдови нарушения; ендокринологични заболявания.
Какво може да бъде изследвано с остеометър?
Рентгеновият остеометър позволява извършването на прецизна диагностика на остеопороза, измерването с декса скенер на костната плътност на прешлените и бедрената шийка, и определяне на фрактурния риск.
Остеометърът предлага голямо разнообразие от възможности:
- измерване на костна плътност на лумбални прешлени;
- измерване на костната плътност на бедрената зона;
- измерване на костната плътност на цялото тяло;
- изчисляване на фрактурния риск за период от 10 години напред;
- оценка на костната плътност при деца.
Освен измерването на минералната плътност на костната тъкан, остеометърът позволява да се определи съдържанието на костни минерали както в отделните части на тялото (торс, глава, ръка и т.н.), така и в цялото тяло.
Апаратът е оборудван с автоматична програма за оценка на лумбалния гръбнак, проксималните части на краката (бедрата), костите на предмишницата и цялото тяло.
Остеометърът се настройва по специален начин и стойностите на минералната плътност се изчисляват спрямо него. В програмата са заложени нормативни показатели за пол и възраст. По време на проучването получените данни се сравняват с тях и се изчислява отклонението от статистическите показатели.
Вероятността от фрактури се определя с математическа точност.
Изследване за остеопороза при деца
Може ли едно дете да има остеопороза? Отговорът е: „Да“. Остеопорозата при детето може да бъде хронично заболяване или да се е развила в резултат на прием на лекарства.
Остоеопорозата може да окаже директен ефект върху костите – фрактури, или индиректен ефект върху костите – възпаление, обездвижване.
Костната денситометрия при деца или детската денситометрия се извършва за оценка на състоянието на костната тъкан, проследяване на развитието на скелета и костната минерализация, определяне на индивидуалния риск от фрактури, оценка на костната маса при деца с фрактури и проследяване на ефективността на терапията.
Показанията за денситометрия при деца се определят от лекар за остеопороза. Най-честите показания са:
- систематичен дългосрочен прием на глюкокортикостероиди;
- хронична патология, причинена от нарушени абсорбционни процеси, възпалителни чревни заболявания, нервна анорексия, муковисцидоза;
- ревматични заболявания;
- хронична бъбречна недостатъчност (ХБН);
- хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ);
- бронхиална астма, мускулна недостатъчност и малък скелет;
- дефицит на растежен хормон;
- първичен или вторичен хипогонадизъм;
- продължително обездвижване;
- анамнеза за фрактури – компресионни фрактури на прешлените; две или повече фрактури на тръбни кости; една или повече периферни фрактури при минимално натоварване.
Психологическата подготовка на детето преди изследване с остеометър е много важна. Според възрастта на детето на него трябва да се обясни важността и необходимостта от изследването, как ще се проведе то и дали ще бъде страшно и болезнено.
Изследването с остеометър е абсолютно безболезнено и единственото, което се изисква от малкия пациент е той да бъде неподвижен за известно време.
Подготовката на детето за денситометрия следва същите основни принципи, както при възрастните. Отстраняват се всички метални предмети. За максимално качество на сканиране се препоръчва детето да носи леко облекло.
По време на процеса на сканиране лекарят информира детето за това какво се случва, когато скенерът работи, за шума, който издава и колко време ще отнеме сканирането.
Изследване за остеопороза в Медицински център „Орто Пункт“
В Медицински център „Орто Пункт“ можете да си направите изследване за остеопороза и да се консултирате с добър лекар за остеопороза.
Д-р Камен Каменов от МЦ „Орто Пункт“ е специалист по остеопороза с над 20-годишен стаж в областта. Той предлага подход към пациентите, отговорно отношение, изчерпателно разяснение и грижа към съответния проблем.
Преглед за остеопороза можете да си направите в МЦ „Орто Пункт“. Не чакайте болестта да се развие, доверете се на д-р Камен Каменов и екипа му от опитни специалисти, които ще се погрижат за здравето ви!
Прочетете още: