Понеделник-петък, 08:00 - 17:00

София ж.к.Зона Б-18 бл.11 вх.1 ет.1 ап.4

Вие се намирате на » Начало » Блогът за здраве на д-р Каменов » Какво е Бета Крос Лапс?

Какво е Бета Крос Лапс?

Какво е Бета Крос Лапс

Остеопорозата е заболяване, което засяга човешката костна тъкан. При прогресивна форма костната плътност намалява и чупливостта на костите съответно се увеличава. При здрав човек съществува естествен баланс между формирането и деградацията на костите.

С други думи, до 20-годишна възраст непрекъснато протича процесът на формиране и растеж на костните тъкани. При достигане на тази възраст процесът на образуване се забавя и постепенно започва да преобладава процесът на разрушаване на костната тъкан.

Химичният състав на костната тъкан се променя и плътността й намалява. В напреднала възраст костите стават по-слаби и могат да се счупят и при леки наранявания.

Бета крос лапс

Бета крос лапс – това е продуктът на разпадане на колагена, който представлява 90% органична част от костната тъкан. С други думи, когато костта се разрушава, колагенът вътре в нея се поврежда, като в резултат на това колагенният фрагмент (Бета крос лапс) навлиза в кръвообращението.

Нивото на бета крос лапс в кръвта се повишава по време на менопаузата и се нормализира след приложение на естроген. При остеопороза нивото на този показател корелира с активността на процеса.

Изследването на marker beta cross laps помага не само за установяване на активността на резорбтивния процес, но и за проследяване на ефективността на терапията.

Лечението на остеопороза се счита за ефективно, когато нивото на този показател в кръвта намалее в рамките на 3-6 месеца от терапията, т.е ниски стойности на бета крос лапс показват, че посоката на лечение е правилна.

Съществуват два вида костна резорбция (деструкция): физиологична и патологична. Патологичната резорбция настъпва, когато има или хормонален дисбаланс, или дисбаланс на микроелементи (главно калций и фосфор). Това състояние се нарича остеопороза.

Има много причини за развитие на остеопорозата, както и рискови фактори, които допринасят за появата й. Проявите на заболяването са в повишената чупливост на костите, оттам и основната клинична картина:

  • Намаляване на ръста;
  • Болки в гърба в проекцията на гръбначния стълб;
  • Изкривяване на гръбначния стълб;
  • Патологични фрактури, характеризиращи се с дълъг и труден период на зарастване.

Диагностичната стойност на анализа на кръвта за определяне на концентрацията на Beta cross laps се състои във възможността да се оцени интензивността на костната резорбция преди започване на терапия. 

В бъдеще ефективността на лечението може да бъде контролирана, положителната динамика ще се състои в намаляване на резорбцията – тоест в по-малко интензивното самоунищожаване на костната тъкан.

В допълнение, положителната динамика под формата на понижаване на нивото Бета крос лапс може да се наблюдава 3 месеца след началото на лечението, докато денситометричната плътност (ултразвуков метод) на костта се увеличава едва след 12-24 месеца.

Анализ на Бета крос лапс

Показанията при направен анализ на Бета крос лапс маркера включват и симптоми на остеопороза:

  • болки в костите;
  • болки в гърба, насочени директно към гръбначния стълб;
  • изкривяване;
  • спазми в долните крайници, особено през нощта;
  • деформация на краката;
  • патологични фрактури, които се характеризират с продължително зарастване на костите.

Провежда се и хормонално изследване за определяне на интензивността на разрушаване на костите преди започване на лекарствена терапия. Ефективността на предписаното лечение се определя при наблюдаването на Бета кросслапс понижен маркер.

Повишеното ниво на beta cross laps показва развитието на:

  • остеопороза;
  • остеопения;
  • Болест на Пейджет – костна болест, която се характеризира с мозаична клинична картина и проявата на силна болка в засегнатата кост;
  • хиперпаратиреоидизъм;
  • множествени миеломи;
  • костни метастази.

Резултатите от теста трябва непременно да корелират с клиничната картина на заболяването, други тестове и показатели за денситометрия (оценка на костната плътност).

Прочетете още: Каква гимнастика трябва да правя за остеопороза

Остеокалцин

Остеокалцинът е протеин, който се намира в костната тъкан. Образува се от остеобластни клетки, чиято функция е да укрепват, възстановяват и създават нови костни структури.

Анализ на нивото на остеокалцина е необходим за диагностициране и контрол на лечението на заболявания, характеризиращи се с намаляване на костната плътност (остеопороза, остеомалация, болест на Пейджет), тъй като нивото на остеокалцин в кръвта едновременно отразява два процеса:

  • Разрушаване на костите: нарушаването на целостта на костната тъкан води до това, че остеокалцинът, който вече е „вграден“ в тъканта, се отделя от матрицата и навлиза в кръвния поток;

  • Образуването на нови клетъчни елементи, тоест процесът на остеосинтеза: активираните остеобласти произвеждат големи количества остеокалцин.

Нивата на остеокалцин зависят от други биологично активни вещества. Паратиреоидният хормон намалява активността на остеобластите, като по този начин намалява концентрацията на остеокалцин. 

В същото време прекомерното количество на този хормон (хиперпаратиреоидизъм) кара костната тъкан да започне да се разпада, следователно нивото на остеокалцин се увеличава.

Витамин D активира остеобластите, като по този начин увеличава синтеза на остеокалцин и неговото количество в кръвта.

Остеопения

Остеопенията е физиологично състояние, характеризиращо се с намалена костна плътност, което води до отслабване на костите и повишаване на риска от фрактури. 

Остеопенията и остеопорозата са свързани. Костната загуба при остеопения не е толкова тежка, колкото при остеопорозата.

Хората с остеопения са изложени на по-голям риск от фрактури, отколкото хората с нормална костна плътност, но на по-малък риск от счупвания на кости от болните от остеопороза.

Остеопения показатели

Двойноенергийната рентгенова абсорбциометрия помага да се разграничи здравата кост от остеопенията или остеопорозата чрез измерване на костната минерална плътност. Този тест дава т.нар. Т-резултат, който показва костната плътност на пациента в сравнение с тази на здрав млад човек. 

Т-резултат, равен или по-висок от (-1), се счита за нормален. Ако Т-резултатът е по-малък от (-1), но по-висок от (-2.5), тогава пациентът страда от остеопения, а ако Т-резултатът е по-малък от (-2.5), тогава пациентът страда от остеопороза.

Здравословният начин на живот значително намалява риска от влошаване на здравето на костите. Животът без цигари и алкохол, включващ физически упражнения и балансирана диета с необходимите количества калций и витамин D и / или хранителни добавки, е от съществено значение за доброто състояние на вашата костна система.

Профилактика за остеопороза

Профилактиката на остеопорозата се състои в премахване на рисковите фактори за заболяването и използване на специална и балансирана диета.

Общопризнатите фактори, които увеличават риска от развитие на остеопороза са:

  • семейна анамнеза (остеопороза при родители, сестри и братя);
  • пушене;
  • астенично (тънкокостно) телосложение;
  • прекомерна консумация на алкохол;
  • светла кожа;
  • прекомерна консумация на кофеин (чай, кафе, шоколад);
  • ранна менопауза;
  • заседнал начин на живот;
  • употребата на лекарства (кортикостероиди, левотироксин, антиконвулсанти, хепарин и др.).

Други фактори за развитието на остеопороза включват: неправилно хранене (ниско съдържание на калций) и ниска физическа активност. Вторият важен компонент на профилактиката е достатъчният прием на калций. 

Препоръчително нормално ниво е поне 1 г на ден (първична профилактика). В състояние, предхождащо непосредствено заболяването от остеопороза, е необходимо приемът на калций да се увеличи до 2 г на ден (вторична профилактика).

Профилактиката на остеопорозата трябва да се извършва от най-ранна възраст, следвайки диетични препоръки и използвайки физически методи за рехабилитация.

Изследвания за остеопороза

Остеопороза може да се подозира при всеки възрастен, претърпял фрактура дори с минимална травма. Заболяването често се открива случайно при рентгеново изследване, предписано по друга причина. Най-надеждният метод за диагностициране на остеопорозата е определянето на костната минерална плътност.

Лабораторните изследвания, извършвани за определяне на причините за развитието на остеопорозата, са:

  • Общ анализ на кръвта.

    Нивото на хемоглобина и червените кръвни клетки може да бъде намалено, което показва развитието на анемия. Изследването на кръвна намазка под микроскоп разкрива промяна във формата на червените кръвни клетки, характерна за сърповидноклетъчната анемия;

  • Определяне на серумните нива на калция.

    Повишаването на нивата на калций може да показва наличието на злокачествен тумор или повишена активност на паращитовидните жлези. Понижените нива на калций са характерни за остеопороза тип II;

  • Паратиреоиден хормон.

    Нормалната концентрация на този хормон позволява да се изключи патологията на паращитовидните жлези като причина за развитието на остеопороза.

  • Маркери за костен метаболизъм.

    Някои от тях отразяват скоростта на образуване на костната тъкан (алкална фосфатаза), други – скоростта на нейното разрушаване (хидроксипролин, marker beta cross laps). Изследването се използва за оценка на риска от фрактури при жени с менопауза, както и за ранна оценка на ефективността на лечението на остеопороза.

Прочетете още: Измерване на костна плътност в София: превенция на остеопороза

Преглед за остеопороза

Защо е необходим профилактичният преглед за остеопороза? 

Ако диагнозата бъде поставена своевременно, още в ранните стадии на заболяването, лекуващият лекар за остеопороза има повече възможности да избере правилното лечение за вас.

С помощта на съвременни лекарства е възможно ефективно да се забави развитието на остеопорозата и да се увеличи продължителността на физическата активност и активният начин на живот без риск за здравето.

Най-простият, надежден и ефективен метод за ранна диагностика при преглед за остепороза е определянето на костната минерална плътност. Прегледът се извършва с рентгенов апарат за абсорбиометрия.

Това е напълно безболезнена, щадяща процедура, донякъде подобна на рентгеновото изследване, която дава възможност да се определи костната минерална плътност на гръбначния стълб и бедрените кости.

Особеността на заболяването остеопороза се крие в това, че за него не са характерни болки в костите и ставите. На практика болестта се развива безсимптомно и затова често при лекар се ходи едва след получаването на фрактури на прешлените, шийката на бедрената кост, предмишницата. 

Преглед и изследвания за остеопороза можете да направите в медицински център „Орто Пункт“ в София. Тук ще ви бъде назначено най-доброто и ефективно лечение на тази „тиха“ и коварна болест на нашето съвремие.

Д-р Камен Каменов от МЦ „Орто Пункт“ има репутацията на изключително добър лекар за остеопороза, базираща се на над 20-годишния му опит в областта, и ще ви помогне в борбата със заболяването. Доверете здравето си в ръцете на специалиста!

Прочетете още:

Споделяне:

Още статии